Analiza prawdopodobieństwa naruszenia prawa w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego
Stosownie do treści art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców ( Dz.U. z 2021 r poz. 162 ) „Kontrole planuje się i przeprowadza po uprzednim dokonaniu analizy prawdopodobieństwa naruszenia prawa w ramach wykonywania działalności gospodarczej. Analiza obejmuje identyfikację obszarów podmiotowych i przedmiotowych, w których ryzyko naruszenia przepisów jest największe. Sposób przeprowadzenia analizy określa organ kontroli lub organ nadrzędny.”
Zgodnie z art. 84 ust.1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r poz. 2140 z późn. zm.) organy udzielające zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencji, zezwolenia lub wydające zaświadczenia o wykonywaniu przewozów na potrzeby własne, są uprawnione do kontroli przedsiębiorcy w zakresie spełniania wymogów będących podstawą do wydania tych dokumentów oraz warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego.
1) POSTANOWIENIA OGÓLNE DOTYCZĄCE KONTROLI
1.Kontrole przeprowadzane przez organ udzielający licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego taksówką mają na celu sprawdzenie zgodności prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób taksówką z obowiązującymi przepisami. Zakres kontroli obejmuje sprawdzenie spełniania przez przedsiębiorcę warunków określonych przepisami prawa do wykonywania działalności gospodarczej w w/w zakresie i badanie zgodności wykonywania działalności z posiadanymi uprawnieniami.
2.Upoważnieni pracownicy organu wydającego zezwolenia na przewozy regularne lub regularne specjalne dokonują kontroli dokumentów na warunkach i w trybie określonych w powołanej na wstępie ustawy o transporcie drogowym. Kontrole przeprowadzane przez organ zezwalający mają na celu sprawdzenie zgodności prowadzonej działalności gospodarczej w w/w zakresie z obowiązującymi przepisami .
3.Kontrole przeprowadza się co najmniej raz na 5 lat .
4.Kontrole przeprowadzane są na zasadach określonych w ustawie – Prawo przedsiębiorców (przepisy rozdziału 5 powołanej ustawy) oraz przepisy rozdziału 10 w/w ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.
1) PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG KONTROLI
- Pisemne zawiadomienie przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli , przesyłane za potwierdzeniem odbioru. Do doręczeń stosuje się przepis art. 39 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz.U. z 2021 r poz. 735).
- Wszczęcie kontroli może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 7 dni (wyjątek – na wniosek przedsiębiorcy kontrola może być wszczęta przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia) i nie później niż 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.
- Podjęcie czynności kontrolnych przez kontrolujących następuje po okazaniu przedsiębiorcy albo osobie pisemnie przez niego upoważnionej do reprezentowania, legitymacji służbowej, upoważniającej do wykonywania takich czynności oraz po doręczeniu imiennego upoważnienia wystawionego wyznaczonym pracownikom przez Burmistrza Dąbrowy Białostockiej .
- Czynności kontrolne dokonywane są w siedzibie kontrolowanego lub miejscu wykonywania działalności gospodarczej, w godzinach pracy w obecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej i nie mogą wykraczać poza zakres wskazany w upoważnieniu i ustawie. Za zgodą przedsiębiorcy kontrola lub poszczególne czynności kontrolne mogą być przeprowadzane również w siedzibie organu kontroli, jeżeli może to usprawnić prowadzenie kontroli.
- Kontrolujący dokonują ustaleń na podstawie dowodów, do których należą:
-dokumenty, inne nośniki informacji,
-rejestry, rejestry prowadzone z wykorzystaniem systemu informatycznego ,
-wyjaśnienia ustne i pisemne, oświadczenia .
- Po zakończeniu czynności kontrolnych następuje sporządzenie protokołu kontroli, który odzwierciedla stan faktyczny, zastany w czasie jej przeprowadzania. W książce kontroli dokonuje się wpisu o przeprowadzonej kontroli oraz przekazuje się kontrolowanemu przedsiębiorcy zalecenia pokontrolne.
Metryka strony