PROTOKÓŁ z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej
PROTOKÓŁ NR /08
z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej
w dniu 2 kwietnia 2008 roku
Lista obecności członków Komisji Oświaty w załączeniu.
Lista obecności osób uczestniczących w posiedzeniu w załączeniu.
Przewodniczący Budnik Jarosław przedstawił porządek posiedzenia:
Współpraca pomiędzy organizacjami samorządowymi i instytucjami w zakresie rozwoju sportu na terenie Gminy. Jakie przedsięwziąć kroki, aby zachęcić młodzież do aktywnego udziału w sporcie?
Informacja nt. działalności MOPS w zakresie zaspokajania potrzeb społecznych.
Do punktu 1.
Prezes LKS „DĄB” Sołowiej omówił funkcjonowanie poszczególnych sekcji sportowych działających przy klubie. Zajęcia sportowe w okresie letnim odbywają się na stadionie, a w okresie zimowym na hali sportowej należącej do Zespołu Szkół Samorządowych w Dąbrowie Białostockiej. Zgłosił wniosek do Dyrektora ZSS o przedłużenie czasu otwarcia hali w weekendy. Czy dałoby się wynegocjować jakiś kompromis we wspólnym korzystaniu z hali i ze stadionu?
Radny Dzienisik powiedział, że sprawy organizacyjne, finansowe i transportowe powinny być wspólnie rozwiązywane.
Przewodniczący Budnik zwrócił się z pytaniem, jakie są problemy z transportem?
Kierownik BOSS P. Szymański: kierowca może pracować 9 godzin dziennie, pomiędzy wyjazdami powinien mieć 11 godz. przerwy. Do tej pory sprawy urzędowe nie były przestrzegane. W obecnej chwili należy przestrzegać przepisów, gdyż pojazdy przewożące uczniów podlegają kontroli. „Gimbus” ma służyć tylko do przewozu uczniów. BOSS złożyło wniosek na zakup autobusu z możliwością przewożenia dzieci niepełnosprawnych.
Dyrektor Białomyzy: powiedział, że funkcjonowanie hali oparte jest na dobrej woli współdziałających ze sobą stron. Nie ma etatów na obsługę hali. Złożył wniosek o zatrudnienie osób do sprawowania opieki nada halą (drobne naprawy sprzętu, sprzątanie).
Prezes Sołowiej poparł wniosek Dyrektora Białomyzego.
Kierownik Szymański omówił jak przedstawia się sytuacja z dowożeniem uczniów SP i Gimnazjum na zawody sportowe. Gdy „Gimbus” jedzie na zawody sportowe to do rozwożenia uczniów wynajmuje się autobus z PKS. Budżet BOSS na wyjazdy sportowe szybko się wyczerpuje.
Radny Gryżenia: zadał pytanie, czyją własnością jest „Gimbus”? Czy wszyscy kierowcy zatrudnieni w ZSS mają uprawnienia na „G”?
Dyrektor Białomyzy: „G” jest własnością Gminy, ale na stanie BOSS. Przeznaczony został z Ministerstwa na dowożenie uczniów.
Kierownik Szymański: BOSS jest koordynatorem oświaty z ramienia Gminy. „G” przyznawane były szkołom w czasie, gdy powstawały gimnazja. Każdy dyrektor szkoły ma przeznaczony określony budżet na dowożenie uczniów.
Radny Makarewicz: zaproponował zatrudnienie takiej osoby, która byłaby kierowcą a także sprawowała nadzór nad halą. Należy zachęcać młodzież do sportu, stwarzać możliwości większego dostępu.
Radny Dzienisik: powiedział, że niektórzy trenerzy sportowi pracują społecznie, nie pobierając za trenowanie wynagrodzenia.
Na zakończenie spotkania Przewodniczący poprosił zebranych o zgłaszanie wniosków.
Dyrektor Białomyzy:
dwa etaty na obsługę hali sportowej,
ustalanie wyjazdów szkolnych zgodnie z istniejącym regulaminem.
Kierownik Szymański:
przyznanie większych środków na wyjazdy sportowe dla uczniów.
Przewodniczący zwrócił się do Dyrektora ZSS o udostępnienie zainteresowanym regulaminu określającego wyjazdy szkolne. Uwagi należy zgłaszać do dyrektora, a następnie regulamin dostosować do potrzeb wszystkich chętnych.
Prezes Sołowiej zgłosił wniosek o zmianę nazwy dotychczas obowiązującej: Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury i dodać słowo Sport.
Do punktu 2.
Kierownik MOPS P. Poważa omówiła działalność MOPS za 2007 rok. (sprawozdanie w załączeniu). MOPS udziela zasiłków celowych, zasiłków celowych specjalnych, uczestniczy w programie „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”, oferuje usługi opiekuńcze. Inicjuje „Podlaskie dni rodziny” na terenie Gminy - tworzony jest punkt konsultacyjno - informacyjny; współpraca z Urzędem Pracy w zakresie dłużników alimentacyjnych lub aktywizacja zawodowa podopiecznych MOPS; monitorowanie osób mieszkających samotnie (szczególnie w okresie zimowym) - współpraca z Policją; kierowanie osób na komisje chorobowe.
Radny Makarewicz: czy istnieje i na czym polega współpraca ze Związkiem Kombatantów?
P. Poważa: MOPS współpracuje. W lata 90-tych MOPS wypłacał kombatantom zasiłki. Obecni pod względem dochodów nie mieszczą się w kryteriach MOPS odnośnie przyznania zasiłków.
Radny Makarewicz zauważył w Różanymstoku osoby, które zbierają suche drewno na opał. Czy można tym osobom udzielić jakiejś pomocy?
P. Poważa: Pomoc społeczna nie rozwiąże wszystkich problemów. MOPS jest w stanie zabezpieczyć opał dla potrzebujących. Nie da się nikogo zmusić do przyjęcia pomocy, chętny sam musi wykazać inicjatywę i zgłosić zapotrzebowanie na jakąś usługę.
Przewodniczący: jak na obecną chwilę przedstawia się perspektywa powstania Środowiskowego Domu Samopomocy?
P. Poważa: złozono wniosek na pozyskanie dotacji. Całkowity koszt ośrodka wyniesie ok. 1 mln. zł. Burmistrz wystąpił z wnioskiem do Urzędu Wojewódzkiego o dofinansowanie w wysokości 500 tys. zł. Otwarcie ośrodka planowane jest na 2009 rok. Państwo finansuje chętniej te inwestycje, na które ma dołożyć jak najmniej środków. Do uczestnictwa w takiej placówce zadeklarowało chęć 19 osób (z terenu Gmin Dąbrowa Białostocka, Nowy Dwór, Suchowola). Środowiskowy Dom Pomocy będzie działać przy MOPS lub jako odrębna jednostka.
Radny Dzienisik: co bardziej się opłaci stworzenie Środowiskowego Domu Pomocy czy Domu Spokojnej Starości?
P. Poważa: w domu opieki z terenu Gminy jest tylko jedna osoba.
Radny Makarewicz: czy z zasiłku mogą korzystać także rolnicy?
P. Poważa: w przypadku rolników do naliczenia zasiłku bierze się pod uwagę ilość hektarów przeliczeniowych (207 zł/ha).
Radny Dzienisik: skąd MOPS pozyskuje środki własne?
P. Poważa: środki własne pochodzą z budżetu Gminy, bo MOPS to jednostka organizacyjna Gminy. Planowana jest aktywizacja zawodowa części podopiecznych (pozyskanie środków unijnych - kapitał ludzki). Co roku przedstawiane są wykazy osób, które nadają się do prac społeczno - użytecznych. Odmowa podjęcia przez te osoby pracy pozbawia je zasiłku z MOPS.
Przewodniczący zadał pytanie, jaki % dochodu może przejąć państwa na zaliczkę alimentacyjną?
P. Poważa: na zaliczkę alimentacyjną pobieranych jest 60 % wynagrodzenia lub uposażenia.
Radny Dzienisik: co się zmieniło po 2004 r. w Opiece Społecznej?
P. Poważa: obecnie zwiększono i rozszerzono zakres przyznawanych dodatków osobom potrzebującym. Częstszy kontakt pracownika społecznego z podopiecznym.
Protokół sporządziła
Bajko Anna
Metryka strony