PROTOKÓŁ ze wspólnego posiedzenia Komisji Rady

PROTOKÓŁ ze wspólnego posiedzenia Komisji Rady: Rewizyjnej; Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Pomocy Społecznej; K. Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Przestrzegania Prawa i Spraw Obywatelskich; K. Rolnictwa, Handlu, Usług, Gospodarczo Finansowej
PROTOKÓŁ NR /07

PROTOKÓŁ NR /07

ze wspólnego posiedzenia Komisji Rady: Rewizyjnej; Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Pomocy Społecznej; K. Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Przestrzegania Prawa i Spraw Obywatelskich; K. Rolnictwa, Handlu, Usług, Gospodarczo - Finansowej

odbytego w dniu 9 sierpnia 2007 roku

Posiedzeniu przewodniczył Adam Makarewicz Wiceprzewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Pomocy Społecznej.

Obecność składów osobowych komisji zgodnie z listą załączoną do protokółu.

Osoby biorące udział w posiedzeniu przedstawia lista dołączona do protokółu.

Przewodniczący przywitał Radcę Prawnego Panią Katarzynę Olszewski - Kalisz.

Przewodniczący obrad zapoznał z tematyką posiedzenia, która wynika z porządku VII Sesji Rady Miejskiej:

  1. Zaopiniowanie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za I półrocze.

  2. Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawie:

  1. powołania zespołu do wydania opinii o kandydatach na ławników,

  2. zmiany w budżecie gminy na 2007 rok,

  3. zmiany Uchwały Rady Miejskiej Nr VI/19/07 z dnia 30 stycznia 2007 r. w sprawie przyjęcia założeń programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2007 - 2011,

  4. określenia środków z budżetu Gminy Dąbrowa Białostocka planowanych na realizację programów operacyjnych,

  5. zasad udzielania stypendiów dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych znajdujących się na terenie Gminy Dąbrowa Białostocka,

  6. przystąpienia Gminy Dąbrowa Białostocka do Polskiego Projektu 400 Miast.

  1. Wolne wnioski.

Do punktu 1.

Skarbnik Gminy omówiła sprawozdanie z realizacji budżetu za I kwartał 2007 roku. Przedstawiła dochody i wydatki Gminy.

W dziale rolnictwo i łowiectwo dochody pochodzą z wpłat mieszkańców w budowę wodociągów wiejskich. Otrzymano również dotację z przeznaczeniem na zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie zakupywanego paliwa. Wydatki to min: utylizacja odpadów, prace geodezyjne i dokumentacyjne.

W dziale leśnictwo: dochody pochodzą w wpłat za dzierżawę obwodów łowieckich, w I półroczu takich wpłat nie było.

W dziale transport i łączność: dotacja z Urzędu Marszałkowskiego na dofinansowanie modernizacji drogi gruntowej.

W dziale gospodarka mieszkaniowa: dochody - opłata za wieczyste użytkowanie, sprzedaż mienia komunalnego, wpływy z tytułu dzierżaw, opłata adiacencka; wydatki - wycena nieruchomości, opłaty za wyrysy działek, opłaty sądowe, podatek od nieruchomości za grunty będące własnością gminy.

W dziale administracja publiczna: dochody - dotacja celowa na przeprowadzenie referendum, dotacja na zadania zlecone zakresu administracji rządowej, odsetki ze środków na rachunku bankowym, opłaty za zezwolenia w transporcie drogowym; wydatki: na utrzymanie Urzędu Miejskiego (wynagrodzenia, delegacje, zakup druków i materiałów, szkolenia), na utrzymanie Rady Miejskiej (diety Radnych, zakup aktówek i poradników), inne (zakup opału, nagrody Burmistrza).

W dziale opieka społeczna: dochody - dotacje na wypłatę świadczeń rodzinnych, zasiłków, na utrzymanie MOPS, na dożywianie, na usuwanie skutków klęsk żywiołowych); wydatki - j.w.

W dziale oświata i wychowanie: dochody - dotacje celowe, dochód z najmu i dzierżawy pomieszczeń; wydatki - utrzymanie szkół, dowóz dzieci do szkół, dotacja dla przedszkola, dokształcanie i doskonalenie zawodowe nauczycieli, stypendia dla uczniów.

W dziale gospodarka komunalna i ochrona środowiska: nie ma dochodów w I półroczu, wydatki - wywóz śmieci z miejsc publicznych, oświetlenie ulic, odłów psów, utrzymanie zieleni w mieście, obsługa szaletu publicznego.

Radny Poważa zadał pytanie czy nie zabraknie środków w dziele opieka społeczne, gdyż przeznaczona została mała kwota.

Pani Skarbnik odpowiedziała, że środków finansowych nie zabraknie. Zostały one zaplanowane zgodnie z decyzją Urzędu Wojewódzkiego.

Radny Poważa poprosił o wyjaśnienie punktu „wpływ z usług opiekuńczych”.

Pani Skarbnik wyjaśniła, że te usługi realizuje MOPS poprzez wynajem opiekuna i zakup środków pomocowych.

Radny Fiedorczyk: co to są zobowiązania wymagalne?

Pani Skarbnik: te zobowiązania dotyczą konkretnej jednostki organizacyjnej - odsetki za nieopłaconą w terminie fakturę za olej opałowy.

Radny Poważa: jaka jest sytuacja finansowa z dowożeniem uczniów do szkół?

Pani Skarbnik: zaplanowano wydatek 100 tys. zła na zakup samochodu na dowożenie uczniów. Planowano również, że otrzymana zostanie dotacja z PFRON (w tym roku nie ma takiej dotacji). Nie ma konkretnie sprecyzowanych środków, jakie zostaną poniesione na oświatę.

Radny Poważa: dotacja dla szpitala.

Pani Skarbnik powiedziała, że zostanie przekazane 30 tys. zł. na zakup sprzętu do SP ZOZ.

Radny Poważa: jak ma się sprawa z oświetleniem ulic?

Pan Kalenik: zostanie wymienione oświetlenie na energooszczędne. We wrześniu ogłoszony będzie II etap przetargu na wykonanie oświetlenia. Dokumentacja jest wykona, a realizacja przedsięwzięcia nastąpi w listopadzie.

Więcej uwag do sprawozdania z realizacji budżetu nie zgłoszono.

Przewodniczący powiedzenia poddał pod głosowanie sprawozdanie z realizacji budżetu za I kwartał 2007 roku, który został zaopiniowany pozytywnie - 15 głosów „za”.

Przewodniczący posiedzenia stwierdził, iż wszystkie Komisje jednogłośnie i pozytywnie zaopiniowały sprawozdanie jak wyżej.

Do punktu 2.

  1. Sekretarz Gminy omówił projekt uchwały w sprawie powołania zespołu do wydania opinii o kandydatach na ławników. Rada ma do końca października powołać kandydatów na ławników. W przypadku Gminy Dąbrowa Białostocka trzeba powołać 4 ławników do Sądu Rejonowego w Sokółce do orzekania w sprawach rodzinnych. Zgłosiło się dwóch kandydatów. Skład liczbowy komisji dowolny.

Burmistrz powiedział, że wybrana komisja będzie orzekać w sprawie, czy kandydat spełnia wymogi formalne. Zaproponował następujący skład komisji: trzech przedstawicieli Rady Miejskiej - Hrynkiewicz Antoni - Przewodniczący Rady Miejskiej, Makarewicz Adam, Haponik Dariusz - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej; i dwóch przedstawicieli Urzędu Miejskiego - Leszek Kiejko - Sekretarz Gminy, Toczyłowski Franciszek - Z-ca Burmistrza.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący posiedzenia poddał pod głosowanie projekt uchwały, która została zaopiniowana pozytywnie - 15 głosami za.

Przewodniczący stwierdził, iż wszystkie Komisje jednogłośnie i pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały jak wyżej.

  1. Skarbnik Gminy omówiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie.

Pani Skarbnik wyjaśniła, że dochody Gminy ze sprzedaży mienia przeznaczone zostaną na zakup usług remontowych - przebudowa chodnika na ul. Szkolnej.

Powiedziała również, że koszt budowy chodnika na ul. Kunawina zostanie podzielony na Powiat i Gminę po połowie.

Radny Fiedorczyk: Jaki zostanie zastosowany materiał na pokrycie dachu Urzędu Miejskiego?

Odpowiedzi udzielił P. Kalenik.

Dach pokryty zostanie blachą „Planiemka”. Ma to być materiał dobry i trwały.

Kierownik BGK: ten materiał stosuje się do krycia wielu instytucji. Jeżeli użyty byłby inny materiał, to należałoby zmienić kształt budynku.

Radny Fiedorczyk: ile zostanie zamontowanych tablic ogłoszeniowych w sołectwach?

P. Kalenik: zostanie ustawionych 50 tablic ogłoszeniowych, po jednej w każdym sołectwie.

W sprawie bezpańskich psów głos zabrał Z-ca Burmistrza:

Umowa zawarta ze schroniskiem w Białymstoku nie przynosi korzyści, gdyż jest ono przepełnione i nie chce przyjmować nowych psów. Obecnie bezpańskie psy z terenu naszej gminy wyłapuje Prywatne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt z Białej Piskiej. Odłowionych zostało 13 psów. Koszt miesięczny wynosi 3000 zł. Jeżeli zostanie zerwana umowa z tym schroniskiem to należy psy zabrać z powrotem.

Radny Fiedorczyk: zgłosił propozycję aby na terenie Gminy Dąbrowa Białostocka utworzyć własne schronisko. Zlokalizowane byłoby w miejscu byłego magazynu składowania butli gazowych (przy wyjeździe na Suchowolę).

Burmistrz: Gmina nie jest właścicielem całego terenu i należałoby wysiedlić ludzi mieszkających w budynkach. ….

P. Skarbnik kontynuowała omawianie projektu uchwały. W dziale administracja rządowa zwiększono wydatki na dowody, wyjazdy służbowe, zmianę systemów komputerowych.

Radny Fiedorczyk: poinformował, że są na terenie Miasta Dąbrowa Białostocka takie ulice, gdzie nie ma kanalizacji. Jako przykład podał ul Przytorową. Zgłosił wniosek, aby taką inwestycję ująć w planie inwestycyjnym na przyszły rok.

Burmistrz: w 2006 r. na tej ulicy zaczęto zakładać wodociąg. Kanalizacja ul. Przytorowej jest ujęta w przyszłorocznych planach.

Radny Poważa: zgłosił kilka wniosków:

  • osadnik na ul. Małyszówka,

  • odłączenie ul. Małyszówka od miasta Dąbrowa Białostocka,

  • wybudowanie w ul. Małyszówka chodnika.

Burmistrz: kanalizacja w przyszłym roku będzie budowana od Osmołowszczyzny przez ul. Małyszówka, więc budowa chodnika nie będzie możliwa.

Radny Poważa: zgłosił propozycję, aby w tym roku wykonać chociaż dokumentację.

WNIOSEK: budowa chodnika na ul. Małyszówka w kadencji 2007 - 2011.

Więcej uwag nie było.

Przewodniczący posiedzenia poddał pod głosowanie projekt uchwały, która została zopiniowana pozytywnie - 15 głosów za.

Przewodniczący stwierdził, iż wszystkie Komisje jednogłośnie zaopiniowały projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2007 rok.

  1. Kierownik ref. BGK przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian w Uchwale Rady Miejskiej Nr VI/19/07 z dnia 30 stycznia 2007 r. w sprawie przyjęcia założeń programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2007 - 2011.

Wprowadza się następujące zmiany: w pkt. I Stan zasobów mieszkaniowych gminy Dąbrowa Białostocka tabela - pkt 14 otrzymuje brzmienie: „Różanystok - budynek Nr 4, ilość mieszkań - 8, powierzchnia użytkowa ogółem - 463 m2 , lokale Nr 4/2, 4/2a, i 4/7 przeznacza się na lokale socjalne.”

Trzy mieszkania zostaną przeznaczone na mieszkania socjalne.

Z-ca Burmistrza: remont jest prowadzony przy pomocy Spółdzielni Mieszkaniowej. Należałoby jedno duże mieszkanie podzielić na dwa małe.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący posiedzenia poddał pod głosowanie projekt uchwały, który został zaopiniowany pozytywnie - 15 głosów „za”.

Przewodniczący stwierdził, iż wszystkie Komisje jednogłośnie i pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały jak wyżej.

  1. Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia środków z budżetu Gminy Dąbrowa Białostocka planowanych na realizację programów operacyjnych. Pani Skarbnik powiedziała, że do 15 sierpnia 2007 r. należy zgłosić uchwałą Rady Miejskiej, środki planowane na realizację planowanych inwestycji. Uchwała nie jest wiążąca, zadania zaplanowane do realizacji niekoniecznie muszą być ujęte w budżecie. Na składanie wniosków będą ogłaszane konkursy.

P. Kalenik omówił projekt planowanych programów operacyjnych na 2008 r. Na obecną chwilę przygotowana jest dokumentacja na budowę boisk przy Zespole Szkół Samorządowych. Przewidywane są do zwrotu środki poniesione na przygotowanie zadań. Będą prowadzone szkolenia. W trakcie realizacji jest opracowywanie wniosku nt. aglomeracji.

Radny Fiedorczyk zwrócił uwagę, że droga powiatowa w Nowej Wsi nie jest ujęta w pkt. 6 programów operacyjnych.

Radny Szachułowicz zgłosił wniosek o ujęcie w planach inwestycyjnych drogi powiatowej Harasimowicze - Stok.

Radny Poważa zwrócił uwagę, że przy budowie kanalizacji na trasie Osmołowszczyzna - ul. Małyszówka, Osmołowszczyzna nie będzie podlegać opłacie adiacenckiej a Małyszówka tak.

Z-ca Burmistrza odpowiedział, że ul. Małyszówka nie będzie zwolniona z tej opłaty. Mieszkańcy ul. Małyszówka i Jasionówka na spotkaniu z pracownikami Urzędu zgodzili się na opłatę adiacencką, gdyż chcą mieć kanalizację.

Radny Gromak: Gmina Dąbrowa Białostocka jest jedną z większych gmin Powiatu Sokolskiego, a w zakresie realizacji działań inwestycyjnych stawiana jest na końcu.

Radny Truchanowicz zgłosił wniosek o umożliwienie kontaktu mieszkańców Gminy z Radnymi Powiatowymi. Zgłosił propozycję, aby raz na kwartał podczas sesji Rady Miejskiej był punkt, w którym mieszkańcy mogą zadać pytania Radnym Powiatowym.

Radny Hrynkiewicz zgodził się z pomysłem aby zaprosić Radnych Powiatowych na zebranie robocze posiedzeń Komisji Rady Miejskiej.

Więcej uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący powiedzenia poddał pod głosowanie projekt uchwały, który została zaopiniowany pozytywnie - 14 głosów „za”. Przed głosowanie posiedzenie Komisji opuścił Radny Fiedorczyk Stanisław.

Przewodniczący stwierdził, iż wszystkie Komisje jednogłośnie i pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały jak wyżej.

  1. Sekretarz Gminy omówił projekt uchwały w sprawie zasad udzielania stypendiów dla szkół podstawowych i gimnazjalnych znajdujących się na terenie Gminy Dąbrowa Białostocka. Stypendium będzie przyznane w nagrodę osobom, które odnoszą jakieś osiągnięcia w różnych dziedzinach a nie tylko za dobry wyniki w nauce. Programem tym będą objęte wszystkie szkoły z terenu Gminy Dąbrowa Białostocka, także te prowadzone przez Stowarzyszenia oraz prowadzone przez Salezjanów.

W roku szkolnym zostanie przyznanych 10 stypendiów (5 w I półroczu i 5 w II półroczu).

Radny Poważa: czy wyniki w nauce są jedynym kryterium w otrzymaniu stypendium.

Burmistrz: aby otrzymać takie stypendium trzeba spełniać dwa warunki: I - wyniki w nauce lub wybitne osiągnięcia, II - zachowanie bardzo dobre. Stypendium takie otrzyma tylko 10 osób w ciągu roku.

Radny Budnik zgłosił propozycję zmiany w § 5 pkt. 1 Regulaminu: „co najmniej 4,75 (w szczególnych przypadkach Burmistrz może odstąpić od wymogu średniej ocen).

Więcej uwag nie zgłoszono.

Więcej uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący posiedzenia poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz ze zmianą, który został zaopiniowany pozytywnie - 14 głosów za.

Przewodniczący stwierdził, iż wszystkie Komisje pozytywnie i jednogłośnie zaopiniowały projekt uchwały jak wyżej.

  1. Sekretarz Gminy przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Dąbrowa Białostocka do Polskiego Projektu 400 Miast.

Program jest realizowany w zakresie redukcji ryzyka zawałów serca i udarów mózgu wśród mieszkańców małych miast i wsi w Polsce. Zakres i szczegóły Programu zostaną uzgodnione na spotkaniu z organizatorami. Jako wymóg formalny zgłoszenie do tego programu należy podjąć uchwałą Rady.

Pani Dyrektor SP ZOZ wyraziła zgodę na przeprowadzenie w swoich placówkach badań osób dorosłych.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący posiedzenia poddał pod głosowanie projekt uchwały, który został zaopiniowany pozytywnie - 14 głosów „za”.

Przewodniczący stwierdził, iż wszystkie Komisje jednogłośnie i pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały jak wyżej.

Do punktu 3.

  • Radny Makarewicz:

- naprawa dróg dojazdowych do pól

Odpowiedzi udzielił Burmistrz, mianowicie prace na drogach są prowadzone sukcesywnie. Obecnie Gmina przymierza się do naprawy drogi powiatowej Krugło - Sadowo. Odkrzaczanie dróg będzie prowadzone w okresie jesiennym. Nie ma szansy na asfaltowanie drogi na kol. Brzozowo.

Pan Kalenik: szerokość dróg dojazdowych do pól musi mieć standardową szerokość minimum 6 m, taki wymóg stawia Urząd Marszałkowski. Na węższe drogi nie może wjechać sprzęt drogowy.

  • Radny Boruch zadał pytanie, czy wpłynęła do Urzędu Miejskiego oficjalna odpowiedź odnośnie śnięcia ryb na stawach na Kalnie?

Z-ca Burmistrza: policja umorzyła postępowanie prowadzone w tej sprawie.

  • Radny Szachułowicz: naprawa drogi dojazdowej do posesji Pana Suprynowicza w Stocku.

Pan Kalenik: sprawa jest złożona. W celu wyjaśnienia sprawy należy przeprowadzić postępowanie karne.

  • Radny Dzienisik: czy cena mieszkań komunalnych w Dąbrowie Białostockiej jest wysoka, i czy należy zachęcać mieszkańców do kupna.

Kierownik ref. RGG udzieliła odpowiedzi: według niej ceny mieszań nie są duże. Ceny mieszkań komunalnych są niższe niż mieszkań należących do Spółdzielni Mieszkaniowej. Cenę początkową mieszkania wyznacza rzeczoznawca na podstawie cen kształtujących się na rynku. Pani Dudało dla porównania podała cenę za m2 mieszkania komunalnego w Białymstoku, która wynosi ok. 2 tys. zł, a w Dąbrowie wynosi ok. 300 zł.

  • Radny Hrynkiewicz: jak przedstawia się sytuacja parkingu na ul. Sulika i czy będzie robiona nakładka na ul. Sulika, gdzie są dziury w jezdni.

Burmistrz: został zrobiony wstępny projekt parkingu, wykonanie rozpocznie się w bieżącym roku. Dziury na ul. Gen. Sulika zostaną zaklejone.

  • Radny Haponik: na boisku przy ul Gen. Sulika są niezabezpieczone bramki do gry w piłkę nożną.

Burmistrz: bramki zostały zrobione i postawione we własnym zakresie mieszkańców i Gmina za to nie odpowiada. Boisko, przy którym powstanie parking zostanie w przyszłości zabezpieczone siatką.

Protokółowała PRZEWODNICZĄCY POSIEDZENIA

Bajko Anna Makarewicz Adam

Metryka strony

Udostępniający: Gmina Dąbrowa Białostocka

Wytwarzający/odpowiadający: Anna Marcińczyk

Wprowadzający: Anna Marcińczyk

Data modyfikacji: 2008-12-17

Opublikował: Piotr Salejko

Data publikacji: 2008-12-17