PROTOKÓŁ z powiedzenia wyjazdowego Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Pomocy Społecznej

PROTOKÓŁ z powiedzenia wyjazdowego Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Pomocy Społecznej do placówek oświatowych na terenie Gminy Dąbrowa Białostocka w dniu 28 sierpnia 2007 roku
PROTOKÓŁ NR /07

PROTOKÓŁ NR /07

z powiedzenia wyjazdowego Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Pomocy Społecznej do placówek oświatowych na terenie Gminy Dąbrowa Białostocka

w dniu 28 sierpnia 2007 roku

Posiedzeniu przewodniczył Budnik Jarosław - Przewodniczący Komisji Oświaty. Obecność składu osobowego Komisji zgodna z lista załączoną do protokółu. Z ramienia Urzędu udział wziął Pan Kiejko Leszek - Sekretarz Gminy.

Protokół z objazdu placówek szkolnych sporządziła Bajko Anna - pracownik Urzędu.

Tematyką wizytacji szkół było uzyskanie informacji o stanie przygotowań placówek do rozpoczęcia roku szkolnego 2007/2008, oraz o problemach, z jakimi borykają się dyrektorzy szkół.

Komisja rozpoczęła objazd szkół według następującej kolejności:

  1. Szkoła Podstawowa w Różanymstoku:

W szkole uczy się 85 dzieci.

Przed rozpoczęciem roku szkolnego przeprowadzono w szkole remonty: klasy szkolne zostały odmalowane i wyremontowane przy pomocy rodziców uczniów, (środki na zakup materiałów remontowych pochodziły z budżetu gminy). Dzięki pomocy sponsorów szkoła zakupiła mapy, które będą przydatne w kształceniu. Ważnym przedsięwzięciem było zorganizowanie wraz z Siostrami Salezjankami półkolonii dla dzieci w Różanymstoku. Pozyskane środki pozwoliły na 4-dniowy wyjazd dzieci na do Warszawy, wycieczki do Augustowa, Geniuszy oraz Osowca. Od 1 września 2007 r. będą realizowane zajęcia pozalekcyjne dla uczniów w programie ”Przyjazna Szkoła”.

Pani Dyrektor podzieliła się również problemami, z jakimi boryka się szkoła. Główną inwestycją byłoby wybudowanie podjazdu dla uczniów niepełnosprawnych, a takich w SP w Różanymstoku uczy się 5-cioro. Szkoła nie może złożyć wniosku do PERON o fundusze na budowę podjazdu, z tego względu, że nie ma w szkole utworzonych klas integracyjnych. Dyrektor zwróciła się z prośba do Radnych ilość wstawiennictwo do Burmistrza w tej sprawie.

Kolejnym problemem w szkole jest remont łazienek nakazany przez Sanepid. Pociąga to za sobą duże koszty.

Zgłosił również wniosek o stworzenie pół etatu dla pracownika biurowego i zmniejszenie ilości godzin dla dyrektora.

  1. Gimnazjum w Różanymstoku:

W gimnazjum uczy się 90 dzieci.

Przed rozpoczęciem roku szkolnego dokonano w budynku remontów, pomalowano klatkę schodową, wymieniono wykładzinę podłogową w jednej klasie lekcyjnej. Dzięki temu poprawiła się estetyka pomieszczeń. Wyremontowana został również łazienka dla chłopców.

W szkole działa ją koła: teatralne, językowe, informatyczno - fotograficzne i sportowo - rekreacyjne.

Najpotrzebniejszą inwestycją w obrębie budynku szkolnego jest remont dachu i elewacji. Dach jest dziurawy i przedostające się przez niego woda podczas deszczy niszczy elewację. Należałoby zadbać o korzystny wygląd zabytkowego budynku.

W gimnazjum brakuje nauczyciela języka rosyjskiego i bibliotekarza.

        1. Szkoła Podstawowa w Nierośnie:

W szkole uczy się 75 dzieci.

Przed rozpoczęciem roku szkolnego odmalowano klasę j. rosyjskiego, wymieniono drzwi w czterech klasach, wymieniono pion instalacji elektrycznej, wyremontowano łazienkę dla dziewcząt.

Pani Dyrektor zgłosiła do rady wniosek odnośnie wykonania ocieplenia budynku szkoły i wymiany stolarki okiennej. Zasugerowała również, aby wykonać demontaż kominów, gdyż te kominy i tak są nieużytkowane a w trakcie deszczowej pogody zacieka obok nichwoda i spływa na poddasze szkoły, gdzie niedawno został wykonany remont. Należałoby także wyrównać wjazd i plac szkolny. W planie jest remont łazienek dla chłopców i nauczycieli.

W obsłudze szkoły brakuje etatu woźnego.

    1. Szkoła Podstawowa w Kamiennej Nowej:

W szkole uczy się 33 dzieci w wieku szkolnym + 6 „5-latków”.

Pani Dyrektor poinformowała Komisję, iż szkoła nie ma wielu problemów z funkcjonowaniem. Jedynym zagrożeniem może być likwidacja szkoły ze względu na mała liczbę uczęszczających dzieci. Szkoła jest zadbana, pomieszczenia klasowe w budynku starej szkoły odnowione. W szkole uczy się jedno dziecko niepełnosprawne.

    1. Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu Wielkim:

W szkole uczy się 96 dzieci w wieku szkolnym. W szkole działa Wiejski Ośrodek Edukacji Przedszkolnej, gdzie znajduje się 15 przedszkolaków.

W ramach prac remontowych wykonano remont Sali gimnastycznej. W wykonywaniu tych prac pomagali rodzice uczniów. Powstanie w szkole pracownia komputerowa, wyposażona w sprzęt uzyskany w projekcie „Komputery 2007”, do którego szkoła została zakwalifikowana. Aby dostosować pomieszczenie do funkcjonowania w ramach pracowni komputerowej należy wykonać wymianę instalacji elektrycznej.

W budynku szkoły należy wykonać przekrycie dachu i remont klatki schodowej przy wejściu do mieszkań nauczycieli.

Szkoła nie ma dobrego boiska szkolnego…..

Jest także problem z palaczami. Na chwilę obecną zatrudnione są trzy osoby, a zgodnie z wymogami projektu, w zakresie którego było robione ogrzewanie, pracować powinny cztery osoby. Pani Dyrektor skierowała wniosek o zatrudnienie jeszcze jednego palacza.

6. Zespół Szkół Samorządowych w Dąbrowie Białostockiej:

W szkole podstawowej uczy się 549 uczniów, a w gimnazjum - 508 uczniów.

W zakresie prac remontowych i naprawczych wykonano: wymianę drzwi w 15 salach przedmiotowych, na parterze oraz dwóch piętrach uzupełniono ubytki w ścianach i pomalowano lamperie, wyremontowano salę lekcyjną nr 48, gabinet stomatologiczny, uzupełniono meble w pracowniach przedmiotowych i w pokoju nauczycieli w-f.

Pan Dyrektor Białomyzy powiedział, że szkoła podstawowa posiada oddziały integracyjne i zaproponował żeby istniały także w klasach gimnazjum, równolegle z uczniami uczącymi się w tych klasach. Szkoła nie ma psychologa szkolnego.

Powiedział również, że brakuje sprzątaczki na halę sportową.

Protokół sporządziła

Bajko Anna

Metryka strony

Udostępniający: Gmina Dąbrowa Białostocka

Wytwarzający/odpowiadający: Anna Marcińczyk

Wprowadzający: Anna Marcińczyk

Data modyfikacji: 2008-12-17

Opublikował: Piotr Salejko

Data publikacji: 2008-12-17