Nauczyciel jako funkcjonariusz publiczny

Dąbrowa Białostocka, dn. 26.10.2007 r.

Dyrektorzy

szkół i przedszkoli z terenu

Gminy Dąbrowa Białostocka

W związku z nowelizacją Karty Nauczyciela a przede wszystkim art. 63, który po zmianie z dnia 11 kwietnia 2007 r. otrzymał brzmienie:

Art. 63. 1. Nauczyciel, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.).

2. Organ prowadzący szkołę i dyrektor szkoły są obowiązani z urzędu występować w obronie nauczyciela, gdy ustalone dla nauczyciela uprawnienia zostają naruszone.

Zgodnie z treścią powyższego artykułu nauczyciel uzyskał ochronę, jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym, w związku z pełnieniem obowiązków służbowych. Zakres ochrony nauczycieli określają przepisy ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.). Przestępstwa przeciwko funkcjonariuszom publicznym uregulowane są w rozdziale XXIX Kodeksu Karnego, a w szczególności powyższa ochrona jest realizowana z:

  • art. 222 Kodeksu karnego – w sytuacji naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego lub osoby mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Zagrożenie karą: grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

  • art. 223 Kodeksu karnego – w sytuacji, gdy napastnik, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami lub używając broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego, dopuszcza się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Zagrożenie karą: pozbawienie wolności od roku do 10 lat.

  • art. 226 Kodeksu karnego – w sytuacji, gdy dojdzie do znieważenia funkcjonariusz publicznego albo osoby do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Zagrożenie karą: grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Ze zdania drugiego art. 63 Karty Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) wynika, iż organy prowadzące szkoły, zobowiązane są do podejmowania aktywnych działań mających na celu ochronę uprawnień nauczycieli, w szczególności wynikających z przepisów Karty Nauczyciela.

W świetle cytowanego przepisu organy te powinny stać na straży przestrzegania uprawnień przysługujących nauczycielom. Mając na względzie powyższe, w przypadku stwierdzenia przejawu demoralizacji, wykroczenia lub przestępstwa, polegającego na naruszeniu uprawnień nauczyciela jako funkcjonariusza publicznego, przekazuję do wiadomości i stosowania procedury postępowania na wypadek wystąpienia zachowań godzących w nauczyciela jako funkcjonariusza publicznego.

Procedury postępowania:

  1. Nauczyciel, który był obiektem zdarzeń określonych w art. 222, 223 lub 226 Kodeksu karnego powiadamia o tym niezwłocznie dyrektora szkoły (placówki).
  2. Nauczyciel sporządza notatkę służbową zawierającą wszystkie okoliczności zajścia.
  3. Dyrektor szkoły (placówki) podejmuje wszelkie czynności zmierzające do zabezpieczenia materiału dowodowego (ustala świadków zdarzenia i inne okoliczności).
  4. Dyrektor szkoły (placówki) o zajściu niezwłocznie pisemnie powiadamia Zastępcę Burmistrza, załączając notatkę służbową sporządzoną przez nauczyciela.
  5. W przypadku, gdy obiektem wspomnianych zdarzeń jest dyrektor szkoły (placówki) czynności z pkt. 3 i 4 wykonuje wicedyrektor szkoły (placówki), a w przypadku, gdy w szkole (placówce) nie ma wicedyrektora – nauczyciel wskazany przez dyrektora.
  6. Zastępca Burmistrza niezwłocznie po otrzymaniu dokumentacji, działając z urzędu, kieruje wniosek o ściganie do organów Policji w Dąbrowie Białostockiej, która podejmuje dalsze czynności.

Burmistrz Dąbrowy Białostockiej

Tadeusz Ciszkowski

Metryka strony

Udostępniający: Gmina Dąbrowa Białostocka

Wytwarzający/odpowiadający: Leszek Kiejko

Wprowadzający: Leszek Kiejko

Data modyfikacji: 2008-07-07

Opublikował: Piotr Salejko

Data publikacji: 2008-07-07