Uchwała Nr IV/20/07
Uchwała Nr IV/20/07
Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej
z dnia 30 stycznia 2007 r.
w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Dąbrowa Białostocka
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 i art.40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591; z 2002r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz 1806; z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568; z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203; z 2005 r. Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457, z 2006r. Nr 17 poz. 128, Nr 181, poz. 1337) w związku z art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 266, z 2006r. Nr 86,poz. 602, Nr 94 poz. 657, Nr 167, poz. 1193, Nr 86, poz. 602) Rada Miejska uchwala co nastepuje:
§ 1. Uchwała reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.
§ 2. Lokale mieszkaniowe będące mieszkaniowym zasobem gminy mogą być wynajmowane:
1) na czas nieoznaczony,
2) jako lokale socjalne na czas oznaczony,
3) jako lokale związane ze stosunkiem pracy.
§ 3. 1. Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób gminy mogą być wynajmowane na czas nieoznaczony osobom, które pozostają w trudnych warunkach bytowych tj:
1) zamieszkują w pomieszczeniach nie nadających się na stały pobyt ludzi, lub w lokalach gdzie na jedną osobę uprawnioną przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej;
2) średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę rozpatrzenia wniosku o otrzymanie lokalu nie przekracza 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 100% w gospodarstwie wieloosobowym. Przy ustaleniu wysokości dochodu stosuje się kryteria określone w art. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. Nr 71, poz. 734 z późn. zm.)
3) zameldowanie na terenie gminy Dąbrowa Białostocka przez okres co najmniej 5 lat,
2. Warunki wymienione ust. 1 muszą być spełnione łącznie.
§ 4. Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób gminy mogą również być wynajmowane na czas nieoznaczony osobom, które:
1) posiadają tytuł prawny do lokalu i ubiegają się z ważnych powodów zdrowotnych lub rodzinnych, w tym również z powodu chęci poprawy warunków mieszkaniowych o przyznanie w drodze zamiany innego lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy.
2) posiadają tytuł prawny do lokalu, nie posiadają zaległości w opłatach czynszowych i eksploatacyjnych oraz wystąpiły o wzajemną zamianę lokali po uprzednim uzyskaniu zgody na zawarcie umów najmu od dysponentów tych lokali i jednoczesnym spełnieniu warunków, że w wyniku zamiany:
a) w lokalu nie może powstać zagęszczenie poniżej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę,
b) nie może zostać naruszony interes gminy.
3) pozostały w lokalu bez tytułu prawnego po zgonie dotychczasowego najemncy jeśli były zameldowane i zamieszkiwały na stałe z najemcą przez okres nie krótszy niż 5 lat.
4) nie dewastowały dotychczas zajmowanych lokali mieszkalnych i nie pogorszyły celowo i własnym działaniem warunków mieszkaniowych.
§ 5. Pierwszeństwo najmu lokalu mieszklanego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy przysługuje bez względu na wysokość dochodu osobom, które:
1) utraciły mieszkanie w wyniku klęski żywiołowej,
2) posiadają tytuł prawny do zamieszkania w budynkach podlegających rozbiórce w związku z inwestycjami gminy,
3) uzyskały pozwolenie na nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne w obiektach budowlanych stanowiących mieszkaniowy zsób gminy i dokonały adaptacji tych pomieszczeń na własny koszt.
§ 6. Wynajmujący w celu poprawy warunków zamieszkiwania najemcy może wyrazić zgodę na dokonanie przebudowy lokalu, jeżeli udogodni to korzystanie z lokalu i nie spowoduje istotnego pogorszenia warunków korzystania z innych lokali, o ile przepisy prawa budowlanego zezwolą na jej wykonanie. Koszty przebudowy lokalu obciążą najemcę i nie przysługuje mu roszczenie o zwrot poniesionych nakładów.
§ 7. Z mieszkaniowego zasobu gminy mogą być wydzielone lokale socjalne.
1) Pierwszeństwo do najmu lokalu socjalnego mają osoby, które nabyły prawo do ubiegania się o najem takiego lokalu na podstawie orzeczenia sadowego.
2) Do najmu lokalu socjalnego mogą być ponadto zakwalifikowane osoby znajdujące się w wyjatkowo trudnej sytuacji życiowej, spełniające następujące warunki:
a) średni miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o otrzymanie lokalu nie przekracza 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% w gospodarstwie wieloosobowym,
b) nie mają tytułu prawnego do lokalu i nie mają możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych w inny sposób.
3) Umowę najmu lokalu socjalnego po upływie oznaczonego na nią czasu można przedłużyć na nastepny okres, jeżeli najemca znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie takiej umowy.
§ 8. 1.Celem poddania kontroli społecznej trybu rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali powołuje się Społeczną Komisję Mieszkaniową.
2 . Komisja powoływana jest Zarządzeniem Burmistrza.
3 . W skład Komisji wchodzi 5-u przedstawicieli społeczności lokalnej.
4 .Obsługę organizacyjną Komisji zapewnia wlaściwa jednostka organizacyjna Urzędu.
5 . Do kompetencji Komisji należy:
a) opiniowanie wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu,
b) uczestniczenie w oględzinach pomieszczeń zajętych przez osoby ubiegające się o wynajęcie lokalu.
6 . Komisja przedstawia swoje opinie Burmistrzowi, który ma decydujący głos w sprawie przydziału lokali.
7 . Podaje się do publicznej wiadomości na okres 14 dni poprzez wywieszenie w swojej siedzibie informacji o przydziale danego lokalu.
§ 9. Z mieszkaniowego zasobu gminy mogą być wynajmowane lokale na rzecz osób ubiegających się o mieszkanie komunalne, a nie umieszczonych na liście, które zamieszkują na terenie gminy i spełniają co najmniej jedno z kryteriów wymienionych w § 3 pod warunkiem, że takiego lokalu nie przyjmą rodziny zakwalifikowane do najmu lokalu, oraz dokonają prac remontowych i adaptacyjnych przedmiotowego lokalu na własny koszt w zakresie określonym przez administratora budynku bez prawa roszczeń o zwrot poniesionych kosztów.
§ 10. Trzykrotna nieuzasadniona odmowa przyjęcia proponowanego lokalu, może spowodować skeślenie z listy oczekujących na mieszkanie.
§ 11. 1.W zasobie mieszkaniowym gminy wydziela się lokale położone na terenie gminnych placówek oświatowych jako lokale związane ze stosunkiem pracy.
2 . W przypadku wynajęcia lokalu, którego najem jest związany ze stosunkiem pracy, umowa najmu wygasa wraz z ustaniem przesłanek, dla których wstąpiono w stosunek najmu.
§ 12. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Dąbrowy Białostockiej.
§ 13. Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc Uchwała Nr XXX/198/2002 Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej z dnia 12 lutego 2002r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.
§ 14. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Metryka strony