UCHWAŁA NR III/12/06 w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Al

Uchwała Nr III/12/06

Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej

z dnia 22 grudnia 2006 roku

w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2007

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591; z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806; z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203; z 2005 r. Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457; z 2006 r. Nr 17, poz. 128, Nr 181, poz. 1337) oraz art. 41 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231, Nr 167, poz. 1372; z 2003 r. Nr 80 poz. 719, Nr 122 poz. 1143; z 2004 r. Nr 29 poz. 257, Nr 99 poz. 1001, Nr 152, poz. 1597, Nr 273, poz. 2703; z 2005 r. Nr 23, poz. 186, Nr 132, poz. 1110, Nr 155, poz. 1298, Nr 179, poz. 1485; z 2006 r. Nr 170, poz. 1217, Nr 171, poz. 1225) Rada Miejska uchwala co następuje:

§ 1. Przyjmuje Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2007 stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2007 roku.

Załącznik

do Uchwały Nr III/12/06

Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej

z dnia 22 grudnia 2006 r.

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI

I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW

ALKOHOLOWYCH

NA ROK 2007

I. Podstawowym celem programu jest prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, a w szczególności:

1. Współdziałanie z samorządami mieszkańców w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi.

2. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacji dla osób uzależnionych od alkoholu.

3. Udzielanie rodzinom, w których występuje problem alkoholowy pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.

4. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych.

5. Podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.

6. Popieranie działalności instytucji, stowarzyszeń, kościołów i osób fizycznych tworzących warunki sprzyjające realizacji potrzeb, których zaspokojenie motywuje powstrzymanie się od spożywania alkoholu.

II. Merytoryczną podstawą podejmowania działań w ramach Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych są:

§ ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. (Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 późn. zm.)

§ założenia Narodowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

§ wytyczne Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

III. Program działania na rok 2007:

1. Zwiększanie dostępności oddziaływań terapeutycznych:

§ kontynuacja zajęć opiekuńczo — wychowawczych i programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży z rodzin dotkniętych problemem alkoholizmu w ramach istniejących świetlic środowiskowych przy Zespole Szkół Samorządowych w Dąbrowie Białostockiej oraz prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Salezjanek w Różanymstoku, a także Poradni Psychologiczno — Pedagogicznej w Dąbrowie Białostockiej,

§ wspieranie prowadzonych świetlic środowiskowych w zakresie profilaktyki.

2. Poprawa skuteczności profesjonalnej terapii uzależnień:

§ współpraca z Komendą Policji, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, placówkami oświatowymi, instytucjami kultury, sportu i stowarzyszeniami działającymi na terenie gminy,

§ współpraca z Poradnią Odwykową w Dąbrowie Białostockiej,

§ współpraca z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie gminy w zakresie promowania postaw abstynenckich,

§ umożliwienie dostępu do szkoleń przedstawicieli różnych zawodów stykających się w swej pracy z osobami z problemem alkoholowym i członkami ich rodzin,

§ angażowanie w działania profilaktyczno — edukacyjne i informacyjne lokalnych i regionalnych autorytetów społecznych w celu większej skuteczności oddziaływania.

3. Wspieranie programów i przedsięwzięć profilaktycznych mających na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii, w tym opracowanych i realizowanych przez młodzież, skierowanych do grup rówieśniczych, np. kluby dyskusyjne, gazetki, imprezy okolicznościowe.

4. Dofinansowanie i wspomaganie działalności prowadzonej przez Kluby i Stowarzyszenia Abstynencie, działające na terenie gminy Dąbrowa Białostocka.

5. Kontynuacja porad konsultacyjnych dla osób uzależnionych i ich rodzin udzielanych przez Poradnię rodzinną przy MOPS.

6. Prowadzenie profilaktycznej działalności edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży obejmujące:

§ dofinansowanie szkoleń, kursów specjalistycznych w zakresie pracy z dziećmi, młodzieżą oraz rozwijanie umiejętności prowadzenia zajęć profilaktycznych organizowanych dla nauczycieli, pedagogów, psychologów, których celem jest wspieranie abstynencji dzieci i młodzieży,

§ dofinansowanie dla dzieci z rodzin nadużywających alkoholu kosztów wyjazdu do kina, teatru, wycieczek,

§ zakup materiałów i nagród na konkursy o tematyce prozdrowotnej,

§ realizacja programów mających na celu propagowanie abstynencji i rozwiązywanie problemów alkoholowych,

§ prowadzenie działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo — wychowawczych i socjoterapeutycznych,

§ współfinansowanie paczek Bożonarodzeniowych dla dzieci z rodzin ubogich, w których występują problemy z nadużywaniem alkoholu,

§ zapewnienia dzieciom i młodzieży warunków do trzeźwego i zdrowego stylu życia poprzez prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych,

§ zwiększenie skuteczności oddziaływań na dzieci i młodzież poprzez doposażenie w sprzęt sportowo — rekreacyjny miejsc ogólnodostępnych do spędzania wolnego czasu.

§ podejmowanie działań o charakterze profilaktycznym i edukacyjnym dla rodziców.

7. Dofinansowanie i pomoc w organizowaniu wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin, w których występują problemy alkoholowe /obozy i kolonie terapeutyczne/.

8. Organizowanie lokalnych imprez profilaktycznych, tj. festynów, koncertów, zawodów sportowych odbywających się bez udziału alkoholu oraz eksponujących ten fakt poprzez specjalny program o charakterze edukacyjnym propagującym abstynencję.

9. Tworzenie warunków sprzyjających powstrzymaniu się od alkoholu:

§ dotacje dla stowarzyszeń działających na terenie gminy Dąbrowa Białostocka w ramach prowadzonych działań profilaktycznych oraz podejmowanych przez te jednostki inicjatyw mających na celu propagowanie abstynencji,

§ wspieranie inicjatyw Szkolnych Klubów Sportowych i szkół w zakresie upowszechniania tzw. „zdrowego stylu życia” bez udziału alkoholu oraz upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży,

§ wspieranie innych organizacji tworzących warunki sprzyjające realizacji potrzeb, których zaspokojenie motywuje do powstrzymania się od spożycia alkoholu oraz innych używek.

10. Podejmowanie czynności zmierzających do objęcia leczeniem osób uzależnionych od alkoholu:

§ prowadzenie rozmów profilaktycznych, zachęcających do podjęcia leczenia odwykowego,

§ kierowanie na badania przez biegłego w celu wydania opinii o stopniu uzależnienia od alkoholu,

§ kierowanie wniosków do sądu o wszczęcie postępowania w sprawie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.

§ finansowanie kosztów związanych z objęciem leczeniem odwykowym osób uzależnionych w oparciu o obowiązujące przepisy prawne.

11. Prowadzenie kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych pod kątem przepisów zawartych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

12. Podejmowanie innych działań związanych z problematyką rozwiązywania problemów alkoholowych nie ujętych w programie a ujawniających się w toku jego realizacji.

IV. Ustala się dla członków Gminnej Komisji Rozwiązywania problemów Alkoholowych za pracę w Komisji wynagrodzenie w wysokości 3-krotnej diety obowiązującej przy podróżach służbowych na terenie kraju.

Środki finansowe na realizację zadań przewidzianych w niniejszym Programie oraz na wypłatę w/w wynagrodzeń dla członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych będą pochodzić z wpływów do budżetu gminy z tytułu opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Rozwiązywanie problemów alkoholowych jest zadaniem do realizacji przez każdego mieszkańca gminy.

Metryka strony

Udostępniający: Gmina Dąbrowa Białostocka

Wytwarzający/odpowiadający: Leszek Kiejko

Wprowadzający: Leszek Kiejko

Data modyfikacji: 2006-12-28

Opublikował: Piotr Salejko

Data publikacji: 2006-12-28