Uchwała Nr XIII/88/04
Uchwała nr XIII/88/04
Rady Miejskiej w Dąbrowie białostockiej
z dnia 27 kwietnia 2004 roku
w sprawie Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2004.
Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ) uchwala się co następuje:
§ 1. Przyjmuje się Program Współpracy na rok 2004 z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi działającymi na podstawie przepisów ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego oraz ze stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego, stanowiący załącznik do uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Dąbrowy Białostockiej.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Miejskiej
mgr inż. Ryszard Boszko
Załącznik Nr 1
Do Uchwały Rady Miejskiej
Nr XIII/88/04
Z dnia 27 kwietnia 2004 r.
Program Współpracy na rok 2004
z organizacjami pozarządowymi oraz osobami prawnymi i jednostkami
organizacyjnymi działającymi na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego oraz
ze stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego
- Realizatorzy Programu:
Za realizację Programu odpowiadają:
a) Rada Miejska i jej komisje – w zakresie wytyczania polityki społecznej i finansowej oraz ustalania priorytetów przyznawania dotacji na realizację zadań publicznych, nawiązywania współpracy z Organizacjami,
b) Burmistrz Dąbrowy Białostockiej – w zakresie realizacji tej polityki, podejmowania współpracy z organizacjami, dysponowania środkami w ramach budżetu, decydowania o przyznaniu dotacji i innych form pomocy poszczególnym Organizacjom w ramach ustalonych przez Radę Miejską priorytetów,
c) Gminne jednostki organizacyjne – w zakresie bieżącej współpracy z Organizacjami,
d) Komisja Konsultacyjna, pod przewodnictwem Burmistrza Dąbrowy Białostockiej, złożona z dwóch pracowników Urzędu Miejskiego, w tym Pełnomocnika Burmistrza ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, w zakresie opiniowania wniosków o przyznanie dotacji lub innej formy pomocy, proponowania nowych form i zasad współpracy,
e) Sekretarz Dąbrowy Białostockiej – w zakresie utrzymywania bieżących kontaktów pomiędzy samorządem i Organizacjami, opiniowania wniosków pochodzących od Organizacji oraz doradztwa władzom gminy w sprawach dotyczących Organizacji.
2.Formy współpracy Organizacji z władzami gminy. Narzędzia współpracy
Rolą Organizacji, oprócz realizacji celów statutowych, jest również włączanie się w budowanie samorządności lokalnej. Organizacje tworzone przez obywateli, pracujące na rzecz realizacji ich potrzeb, muszą mieć zapewnioną nie tylko możliwość budowania społeczności lokalnej, ale także wnoszenia swego wkładu w pracę samorządu terytorialnego, jego organów i jednostek organizacyjnych, takich jak Rada Miejska, Urząd Miejski i inne.
3. Formy pomocy udzielanej Organizacjom przez władze gminy Dąbrowa Białostocka
W ramach programu Współpracy Organizacje mogą uzyskać następujące formy wsparcia ich działalności:
a) powierzanie organizacjom pozarządowym wykonywania zadań publicznych lub wspieranie takich zadań wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji,
b) pomoc w uzyskaniu lokalu na preferencyjnych warunkach,
c) udostępnienie lokalu na spotkania ,
d) współpraca w gromadzeniu środków finansowych z innych źródeł,
e) pomoc w nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych.
3.1 Dotacje
Organizacje mogą otrzymywać dotacje na realizację powierzonych zadań publicznych, będących w zakresie zadań samorządu gminnego, lub na wsparcie realizacji takich zadań w trybie art. 11-18 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Realizatorzy zadań gminy będą wyłaniani w drodze otwartego konkursu ofert, a realizacja zadań będzie nadzorowana przez właściwe organy gminy.
Wnioski o dotacje w ramach konkursu opiniować będzie Komisja Konsultacyjna wymieniona w pkt. 1. d. na podstawie kryteriów oceny ustalonych przez Burmistrza Dąbrowy Białostockiej.
Organizacje ubiegające się o dotację zobowiązane są do terminowego założenia następujących dokumentów:
a) raportu z działalności w roku poprzednim (nie dotyczy organizacji nowopowstałych),
b) sprawozdania finansowego za ubiegły rok (nie dotyczy organizacji nowopowstałych),
c) opisu programu który ma zostać dofinansowany wraz z preliminarzem wydatków,
d) dokumentów określających status prawny Organizacji i organy upoważnione do jej reprezentowania - aktualny wypis z rejestru i statut.
Wnioski z opisem projektu, który ma zostać dofinansowany i preliminarzem wydatków należy składać Sekretarzowi Dąbrowy Białostockiej z 30 dniowym wyprzedzeniem.
3.2 Lokal na spotkania
Organizacjom i grupom nieformalnym nie dysponującym własnym lokalem władze miasta umożliwiają nieodpłatne korzystanie z sal konferencyjnych Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Białostockiej na organizowanie spotkań i szkoleń związanych z realizacją zadań publicznych.
3.3 Środki finansowane ze źródeł zewnętrznych
Trudności związane z przejmowaniem przez gminę kolejnych zadań powodują, iż budżet gminy nie jest w stanie zapewnić finansowego wsparcia wszystkim wartościowym projektom Organizacji. Natomiast władze gminy, licząc na operatywność Organizacji, będą udzielały pomocy w pozyskiwaniu środków finansowych ze źródeł zewnętrznych, z Unii Europejskiej, mogą trafić do Dąbrowy Białostockiej środki finansowane na realizację programów ważnych mieszkańcom gminy. Pomoc władz gminy w tej dziedzinie obejmować będzie:
a) opiniowanie wniosków o granty i dotacje,
b) promowanie ciekawych programów mogących uzyskać wsparcie finansowe ze źródeł zewnętrznych.
4. Określenie podmiotów objętych Programem
4.1. Zasięg terytorialny
Program Współpracy finansowany jest z budżetu gminy Dąbrowa Białostocka, koszty obciążają podatników - mieszkańców gminy. W związku z tym, podstawowym kryterium decydującym o udzielaniu przez władze gminy wsparcia dla Organizacji, jest działalność na rzecz gminy i jej mieszkańców. O wsparcie ubiegać się mogą wyłącznie Organizacje, które prowadzą całą swoją działalność lub część działalności dla mieszkańców gminy Dąbrowa Białostocka.
4.2. Status prawny Organizacji
W Programie Współpracy mogą brać udział:
a) organizacje pozarządowe oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,
b) stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
c) rady rodziców przy szkołach,
d) grupy nieformalne,
Podmioty nie posiadające osobowości prawnej i grupy nieformalne mogą otrzymywać pomoc ze strony gminy, w zakresie określonym w pkt 3.3 Programu Współpracy.
4.3 Warunki formalne i organizacyjne
Organizacja dotowana w ramach Programu Współpracy, musi spełniać następujące warunki:
a) złożyć na obowiązującym formularzu ofertę spełniającą warunki określone w art. 14 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
b) realizować zadanie zgodnie z umową,
c) złożyć sprawozdanie z realizacji zadania, według obowiązującego wzoru.
4.4 Zakres wykonywanych zadań publicznych
W ramach Programu Współpracy Organizacje mogą ubiegać się o wsparcie na realizację zadań wymienionych w art.4 ust. 1 pkt. 1 -24 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Dotacja przyznana w ramach Programu Współpracy nie może być przyznawana na:
a) budowę, zakup i remonty budynków, zakup gruntów,
b) działalność gospodarczą,
c) pokrycie kosztów utrzymania biura organizacji (chyba, że stanowią niezbędny element w realizacji projektu),
d) programy dofinansowane z innych funduszy Gminy Dąbrowa Białostocka,
e) działalność polityczną i religijną.
5. Terminy
W roku 2004 odbędzie się jedna edycja otwartego konkursu na projekty realizacji zadań publicznych według zadań określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Konkurs zostanie ogłoszony do dnia 31 maja 2004 roku. Projekty będą przyjmowane do dnia 30 czerwca 2004 r., a decyzje o przyjęciu projektów do realizacji i przyznaniu dotacji zostaną podjęte do dnia 30 lipca 2004r.
Dopuszcza się ogłoszenie następnych konkursów na zasadach ustalonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
6. Kryteria podejmowania decyzji o przyjęciu projektu do realizacji
Burmistrz Dąbrowy Białostockiej podejmuje decyzje dotyczące przyjęcia projektów udzielenia dotacji Organizacjom kierując się następującymi kryteriami:
a) zgodności celu projektu z priorytetami ustalonymi przez Radę Miejską,
b) kosztów realizacji projektu i kosztów realizacji zadani publicznego,
c) efektów projektu,
d) jakości wskaźników mierzenia efektów projektu,
e) perspektywy kontynuacji projektu i potencjalnych źródeł zewnętrznego finansowania,
f) charakteru i praktyki działania Organizacji,
g) dokonań Organizacji i doświadczenia w realizacji projektów,
h) dotychczasowej współpracy z Gminą Dąbrowa Białostocka,
i) współpracy z innymi instytucjami publicznymi.
7. Proces decyzyjny
Decyzję o przyjęciu projektu do realizacji i przyznaniu dotacji podejmuje Burmistrz Dąbrowy Białostockiej. Przed podjęciem decyzji, projekty opiniowane są przez Komisję Konsultacyjną. Decyzja przekazywana jest zainteresowanym listownie, ponadto pełna lista przyjętych projektów wraz z podaniem wysokości przyznanej dotacji oraz lista projektów odrzuconych z podaniem przyczyn odrzucenia
( merytoryczne, formalne, finansowe)jest wywieszana w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Białostockiej oraz publikowana na stronie internetowej gminy. Od decyzji tych nie przysługuje Organizacji odwołanie.
8. Kwestie finansowe
Formę i terminy przekazywania dotacji Organizacji określać będzie umowa podpisywana pomiędzy Organizacją a Burmistrzem Dąbrowy Białostockiej, opracowana według obowiązującego wzoru.
9. Sprawozdawczość i kontrola
Organizacje, które uzyskały dotację w ramach Programu Współpracy po zakończeniu projektu są zobowiązane do złożenia sprawozdania według obowiązującego wzoru.
Organizacja, która uzyskała dotację obowiązana jest poddać się kontroli i ocenie realizacji projektu, dokonywanym przez Burmistrza Dąbrowy Białostockiej, w zakresie i według kryteriów określonych w art. 17 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Ponadto organizacja realizująca projekt zobowiązana jest składać Burmistrzowi Dąbrowy Białostockiej bieżące sprawozdania finansowe i merytoryczne w trakcie realizacji projektu w terminach określonych w umowie.
Kontrolę prawidłowości, efektywności i celowości wykorzystania środków pochodzących z budżetu gminy prowadzić będą organy gminy.
10. Przepływ informacji
Informacje na temat warunków, terminów i procesu przyznawania wsparcia Organizacjom przez Gminę Dąbrowa Białostocka w ramach Programu Współpracy udostępniane są wszelkim zainteresowanym:
a) na stronie internetowej Gminy Dąbrowa Białostocka www.dabrowa-bial.pl
b) przez Sekretarza Gminy Dąbrowa Białostocka
11. Ocena
Co roku, program współpracy będzie oceniany pod względem merytorycznym, organizacyjnym i finansowym przez Radę Miejską na podstawie sprawozdań składanych przez Burmistrza Dąbrowy Białostockiej. Wnioski posłużą władzom Dąbrowy Białostockiej do analizy efektów programów, zaś Organizacjom do usprawnienia ich działalności, szczególnie w sferze kontaktów z samorządem lokalnym. Ponadto, będą one podstawą do dokonania niezbędnych zmian w celu zwiększenia efektywności programów współpracy uchwalonych na lata następne.
Metryka strony